سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری

سونوگرافی در دوران بارداری امکان رویت جنین در شکم مادر را می دهد. در در سونوگرافی از امواج فرا صوت استفاده شده و پس از برخورد امواج صوت به رحم یک تصویر واضح از جنین روی صفحه مانیتور مشاهده می شود.

سونوگرافی یکی از روش هایی است که امکان بررسی میزان رشد و نمو کودک، همچنین امکان بررسی بیماری ها و اختلالات کودک را در اختیار قرار می دهد.

سونوگرافی بارداری معمولا از طریق شکم انجام می شود ، اما شاید نیاز باشد خانم باردار سونوگرافی واژینال نیز انجام دهد ،  برای انجام سونوگرافی روی کمر دراز کشیده طوری که شکم رو به بالا باشد. سپس ژل مخصوص سونوگرافی را روی شکم مالیده می شود. این ژل باعث انتقال سریع امواج فراصوت سونوگرافی می شود . در نتیجه این امواج به دستگاه منتقل شده و باعث ایجاد تصاویری واضح از جنین بر صفحه مانیتور می شود . بافت ها و استخوانها بصورت خاکستری رنگ قابل رویت است و مایع آمنیوتیک بصورت نواحی سیاه رنگ دیده می شود. در طول مدت سونوگرافی متخصص اندازه جنین را ثبت می نماید و  سپس عکس را به شما نشان می دهد . معمولا سونوگرافی  ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد . اما سونوگرافی های پیشرفته ممکن است ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بیشتر طول بکشند .

معمولا سونوگرافی اول برای تاکید بارداری و تعیین تاریخ آن انجام می شود. سونوگرافی دوم بین هفته های ۱۸ و ۲۰ ام برای اطمینان از سلامت جنین انجام می شود. در صورت نیاز در طول مدت بارداری می توان چند بار سونوگرافی انجام داد.

مزایای سونوگرافی در بارداری

سونوگرافی از آزمایشات مهم بارداری به شمار می رود، انجام سونوگرافی در دوران بارداری باعث مزایای زیادی از جمله:

  • تایید بارداری و تشخیص تاریخ دقیق بارداری
  • تشخیص بارداری داخل یا خارج رحمی
  • تعیین سن و مشاهده میزان رشد و نمو جنین
  • مشاهده حرکت و تنفس و نبض جنین
  • اندازه گیری مایع آمونیاک جنین
  • بررسی مشکلات مادرزادی جنین
  • مشخص نمودن دلیل خونریزی بارداری
  • تعیین وضعیت جنین و پیش بینی نوع زایمان
  • تعیین جنس جنین

انواع سونوگرافی بارداری

سونوگرافی واژینال : این نوع سونوگرافی در ابتدای بارداری انجام می گیرد که ممکن است برای رحم و لوله های فالوب و مهبل انجام گیرد .

سونوگرافی شکمی :  با استفاده از امواج فراصوت به همان شیوه که توضیح داده شد انجام می گیرد.

سونوگرافی سه بعدی : در این سونوگرافی  یک تصویر سه بعدی از جنین روی صفحه مانیتور ایجاد می شود  که در این تصویر می توان مشکلات و اختلالات مادرزادی جنین را بررسی نمود.

سونوگرافی دابلر : در این سونوگرافی می توان گردش خون جنین را مشاهده نمود.

سونوگرافی چهار بعدی : دراین سونوگرافی تصاویر واضح تری نسبت به سونوگرافی سه بعدی مشاهده می شود ، در این سونوگرافی می توان حالات چهره جنین را نیز مشاهده نمود.

بهترین مرکز سونوگرافی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =